Vandringens Dag Ängelholm

13 september 2025, 11:00 - 14:00

13 sep
Vandringens Dag Ängelholm

Välkommen att fira Vandringens Dag i Ängelholm!

Lördagen den 13 september firar vi naturens och rörelsens glädje tillsammans! I Ängelholm blir det en dag fylld med vandringar, aktiviteter och naturnära upplevelser för alla åldrar.

🌟 Programmet bjuder bland annat på:

🔸 Gemensam vandring med Engelholms Vandrarförening, 6 km start kl 11. Start och mål i Pyttornas trädgård.
🔸 Aktiviteter med Barkåkra Scoutkår
🔸 Workshop i luffarslöjd med Hemslöjdsgillet
🔸 Tipsrunda & Naturbingo för hela familjen
🔸 Guidad stadsvandring med Louise Mannestråle, Vandringen startar i Pyttornas trädgård kl 13.00 och varar ca 1 timme. Ingen föranmälan krävs.

🔥 Grillarna står tända – ta med något gott att lägga på grillen och njut av gemenskapen under bar himmel!

Kom som du är, ta med en vän, familjen – eller möt nya bekantskaper längs stigen. Vi ses ute i naturen! 🌲

Vandringens dag är en temadag skapad 2019 av Svenska Turistföreningen (STF) och infaller alltid den andra lördagen i september. Tillsammans firar vi Vandringens dag genom att arrangera vandringsaktiviteter där människor får uppleva natur- och vandringsglädje och inspireras till att se, lära och uppleva mer av naturen i sitt närområde.

 

 

Vandringens Dag Ängelholm

  • 13 september 2025, 11:00 - 14:00
  • Längd: 3 timmar

Plats

Pyttornas Trädgård
Sportstigen 8
262 63 Ängelholm

Visa på karta

Arrangör

Ängelholms Näringsliv

Ängelholms kommun

Kontakt